Özel Arama
Üyelik İlanlar Fuar Takvimi Firmalar İletişim
paylas twitter RSS Besleme Facebook
Selulozik kimyasal

Lyocell

Modal

Viskon


Bu, pamuğa benzer özelliklere sahip çözücü içinde üretilmiş selüloz lifinin genel ismidir. Courtaulds’un ürettiği bu türden lif ticari olarak ‘Tencel’ olarak adlandırılır. Bu lif in üretimi sırasında kullanılan çözücünün çevreyi kirletmeden geri kazanılabilmesi bu işlemin önemli bir üstünlüğüdür. Lyocell’ in moleküler yapısı, normal viskon lifinin molekül yapısından oldukça farklıdır ve lif dairesel kesite ve düzgün lif yüzeyine sahiptir. Lifin kesit profili eriyikten üretilmiş sentetik liflerinkine oldukça benzerdir. Kesikli lifler parlak ya da mat olarak üretilmektedirler. Lif reaktif, direkt ve tekne boyama teknikleri ile kolayca boyanabilir.

Kuru ve yaş lif mukavemetleri sırasıyla yaklaşık 40 ve 30 cN/tex. kuru ve yaş halde kopma uzamaları sırasıyla yaklaşık %15 ve %17 dir. Normal viskon ile karşılaştırıldığında “Tencel” düşük uzamalarda daha yüksek rnukavemete sahiptir ve pamuk ve polyester karışımlarına oldukça uygundur. Nem çekme miktarı %11,5 dir. Lyocell lifi dokuma kumaşlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve örme ve dokusuz yüzeylerde bu yeni lifin kullanımının giderek artacağı da tahmin edilmektedir. Bu lifin uygun ağırlık ve yapıda olan bluzlarda, elbiselerde, yüksek performanslı ev mobilyalarında, kaplama yüzeylerin taşıyıcı tabakalarında ve zımpara bantları gibi teknik kumaşlarda kullanılması beklenmektedir.

オークリー 激安 オークリー レンズ 交換 オークリー フロッグスキン カスタム オークリー カスタム ショップ オークリーゴルフバッグ オークリー サングラス 激安 オークリー メガネ レンズ オークリー メガネ オークリー アウトレット ゴルフ オークリー フロッグスキン ミラー サングラス オークリー 店舗 オークリーゴルフサングラス オークリー アウトレット サングラス オークリーゴルフ 店舗 オークリー 店舗 オークリージャパン オフィシャルサイト オークリー レンズ 価格 オークリー カスタム 価格 オークリー サングラス サイズ オークリー メガネ フレーム オークリー アウトレット 通販 オークリー 偏光 ミラー オークリー メガネ 値段 オークリー 店舗 東京 オークリー 偏光 バス オークリーゴルフシューズ オークリージャパン サングラス オークリー カスタム 店舗 オークリー フロッグスキン アジアン オークリー メガネ 店舗 オークリー 偏光 アウトレット オークリー フロッグスキン オークリー カスタム オークリー カスタム サングラス オークリー フロッグスキン レンズ オークリー 偏光 レンズ オークリー カスタム レーダー オークリー 偏光