Son dönemde artan Arap turist sayısı büyük beden markaların da yüzünü güldürdü. Sumak XL Fashion’ın satışları geçen yıla göre iki kat arttı.

Büyük beden üretim yapan markalar kilolu Arap turistlerin ilgi odağı oldu. Türkiye’nin ilk yerli büyük beden markalarından biri olan Sumak XL, satışlarının yüzde 60’ını yabancılara yapmaya başladı.
İstanbul Nişantaşı’ndaki mağazalarının müşterisinin yüzde 40’ının yabancılar olduğunu belirten Sumak XL Fashion Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tatlısumak, “Bu yaz döneminde yabancılara satışımız geçen yıla göre iki kat arttı. 15 Haziran’dan sonra mağazalarda yabancılara satış oranımız yüzde 60’lara kadar çıkıyor. Örneğin Ruslar geldi mi 15 parça birden alıp gidiyor. Bunun yanında son dönemde artan Arap turist sayısı da alışverişlerimize olumlu yansıyor” dedi.

Ruslar ve Araplar Türk kadınına rengi sevdirdi
Sumak XL olarak şu anda 5 mağazalarının olduğunu ve yıl sonuna kadar bu sayıyı 7’ye çıkaracaklarını kaydeden Tatlısumak, “Özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak gittiği bölgelerdeki mağaza sayımızı artırarak bu pazardan daha fazla pay almak istiyoruz. Sumak olarak mağaza açmaya 2.5 yıl önce başladık. Krizde biraz ara vermiştik. Bundan sonra her yıl iki mağaza açarak 4 yıl içinde 15 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.
6’ncı mağazalarını eylül ayında Adapazarı’nda açacaklarını da kaydeden Tatlısumak, özellikle AVM’lerde büyümek istediklerini söyledi. Tatlısumak, şunları söyledi: “Bursa, Ankara, İzmir, Adana, Kocaeli ve İstanbul Bakırköy’de yeni mağaza arayışlarımız sürüyor.” Kilolu müşterilerinin büyük kısmının kendi bedenleri ile barışık olduğunu belirten Tatlısumak, şunları söyledi: “Ruslar, Ukraynalılar ve Araplar sayesinde büyük beden Türk kadınının da özgüveni yerine geldi. Artık kendilerini siyah ve kahverengi ile sınırlamıyor. Altta yaz-kış en çok kapri satıyoruz. 44-46 beden deri mini etek yok satıyor. Renkler de ise mercan, kırmızı, mor, gri tercih ediliyor” dedi.

2009’da kriz nedeniyle ertelenen düğün, nişan, sünnet gibi aktivitelerin bu yıl bolca yapıldığını bunun da özellikle ‘abiye’ satışına doping olduğunu da aktaran Tatlısumak, “Bu grupta fiyatlar 180 ile 325 TL arasında değişiyor ama hiç indirime bile girmiyoruz. Buna rağmen çok yoğun satış yapıyoruz. Yeni sezonda fiyatı 500 ile 1000 TL arasında değişen ‘üst’ gruba yönelik abiye koleksiyonu da hazırlayacağız” diye konuştu.
Sumak olarak 44 bedenden 54 bedene kadar her türlü ürünü ürettiklerini ifade eden Tatlısumak, “Türkler için basenleri geniş pantolan, Ruslar için ise karın kısmı daha büyük pantolon üretiyoruz. Türk kadının beli gittikçe kalınlaşıyor. Bu nedenle son 2.5 yıldır ürünlerimizde bel ölçülerinin büyüttük” dedi.

KİLOLU TÜRK MANKEN BULMAK ZOR
Kıyafetlerin tanıtımı için yerli manken bulmanın çok zor olduğuna da dikkat çeken Tatlısumak, “Türkiye’de kilolu profesyonel manken bulmak çok zor. Bu nedenle 6 yıldır yurtdışından model getiriyoruz. Bu konuda da en iyisi Avustralyalı mankenler” dedi.