Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bir grup bilim insanının çalıştığı bir araştırmada, nano teknoloji kullanılarak deterjan ve suya ihtiyaç duymadan güneş ışığında kendi kendini temizlemesini sağlayan ürün geliştirildi. TÜBİTAK’ın da 450 bin TL destek verdiği projede Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Selçuk, Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sema Palamutçu, Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fehiman Çiner ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hilmi Çon çalışıyor. Proje ortaklarının arasından İtalya’dan Napoli Üniversitesi ve Kuzey İrlanda’dan Ulster Üniversitesi bulunuyor.
Tekstil sektörünün yıkama, haşıllama, boyamada kullanılan malzemelerin büyük bir çoğunluğunun insan sağlığına ve çevreye zararlı olan kimyasallardan kaynaklandığını ifade eden Proje yürütücüsü Doç. Dr. Hüseyin Selçuk, “Öncelikle biz ekolojik malzeme üzerinde çalışıyoruz. Dünyada artık her şeyin geri dönüşümü olsun ve az su kullanılsın az kimyasal kullanılsın diye çalışma yapıyor. Deterjan çok büyük bir problem bu malzemenin özelliği hiçbir malzemeye ihtiyaç duymadan su ve deterjan kullanmadan tamamen güneşte dolaşırken yüzey kendiliğinden kirlenince kendisini temizliyor.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sema Palamutçu, laboratuvarında yaptıkları deneyler sonucunda elde ettikleri pamuklu kumaş parçalarının üzerine çay ve benzeri kirletici su döktüklerini bu kumaşı güneş ışığında en fazla 4 saat beklemesinin ardından bunun kendiliğinden temizlediği söyledi.

Palamutçu, “Piyasada ‘leke tutmaz’ diye kumaşlar var. Bu onlardan tamamen farklı prensipte kendi kendine temizleniyor. Çay lekesi vs. lekelerde güneşi görünce üzerindeki lekeler kayboluyor. Aynı zamanda anti bakteriyel olsun diye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fehiman Çiner ise yapılan çalışmanın çevresel anlamda emniyetli bir şekilde kullanılabilecek bir malzemeden üretildiğini vurguladı.