İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Moda Haftası İstanbul Fashion Week’in (IFW) özelleştirileceğini açıkladı.
Türk marka ve tasarımcılarını buluşturan ve 4 milyon euro harcanan IFW, Moda Fuarı Collection Premiere İstanbul (CPI) ve Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ile birlikte ekonomiye 11 milyon doların üzerinde katkı sağlandı. 4 günlük etkinliklerin sonuçlarını dün açıklayan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, IFW ve CPI’ın Türk moda endüstrisinin gelişiminde öncü rol üstlendiğini belirtirken Moda Fuarı’nı birkaç yıl içinde özelleştirmeyi planladıklarını, bunun için bir iki büyük markayla görüştüklerini açıkladı.
CPI’ın başlangıç fuarı olduğunu ve 2011 yaz koleksiyonu olan firmaların fuara katılabildiklerini anımsatan Tanrıverdi, “Birçok firmamız hazır olmadıkları için ilk fuara katılamadı. Ama şubattaki fuara birçoğu hazırlık yapıyor. Bu fuarlar sayesinde de biz sektörün koleksiyonunu öne çekmiş olacağız. Türkiye’yi artık günlük ürün satan bir ülke olmaktan ziyade bir yıl sonrasının koleksiyonlarını satan bir ülke konumuna getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Sadece 21 katılımcı firma için değil, tüm sektör için çok önemli bir etkinlik olduğunu düşündüklerini vurgulayan Tanrıverdi, bunun kaldıraç etkisinin firmalara önümüzdeki dönemde yavaş yavaş yansıyacağını düşündüklerini kaydetti. Tanrıverdi, “Bugün İtalya’da yüzde 15’i büyük markalar tarafından yapılan ihracatın yüzde 85’i de bilinmeyen markalarca yapılıyor. Ama o yüzde 15’in kaldıraç etkisi yüzde 85’i de ayakta tutuyor. Ülke imajını yukarılarda tutuyor” dedi.

CNR faydalanmaya çalıştı
Tanrıverdi, aynı tarihlerde CNR Holding’in düzenlediği İstanbul Fashion Fair ile ilgili ise şunları söyledi: “Diğer fuar, sivil toplum örgütlerinin hiçbirinin katılmadığı, ticari amaçla yapılan ve özellikle aynı tarihe denk getirilip İstanbul Moda Haftası’nın rüzgârından faydalanılmaya çalışılan bir fuar oldu. Bölünmüşlük yok. Geçen yıllarda orada yapılan fuarların başarısız olmasından dolayı böyle bir fuar organizasyonuna gidildi.”
İşlerinin fuarcılık olmadığını kaydeden Tanrıverdi, “İlk 2-3 taneyi yapıp hemen ardından özelleştireceğiz. Bugün talip çıkarsa bugün bırakacağız. Zamanı da kaçırmamamız lazım. 3-4 sene içinde bugün Avrupa’da özenerek gittiğimiz fuarlardan daha büyük fuar haline gelecek. Ben diğer fuarın bir daha yapılacağını da zannetmiyorum” dedi. Milyarlarca dolarlık ihracat yapan sektörün organizasyon için ayırdığı bütçenin yetersiz olduğu eleştirilerini de yanıtlayan Tanrıverdi, “Bir marka değeri yaratmaya çalışıyoruz ancak kimsenin böyle bir kaynağı yok. Sektörün kârlılıklarında ciddi düşüşler var. Birçok şirket yurtdışı fuarlarda bile tasarrufa gitti. Bu nedenle sektörün para ayırmasına gerek kalmayacak bir yapı oluşturmak istiyoruz. Parasal işlerin içinden tamamen çıkacağız. Bu konuda bir iki büyük markayla görüşüyoruz” diye konuştu. Tanrıverdi, “200 milyon dolarlık bir tanıtım etkisi bekliyordunuz. O etki oldu mu” sorusunu da “Birkaç gün sonra değerlendirmeli ama yaklaşık o rakamı buluruz” diyerek yanıtladı.

Kravatlılar hoşumuza gitmiyor
Bu sene ağırlığın tasarımcıların üstünde olduğunu belirten Tanrıverdi, “Neticede biz burada bir iş yapıyoruz ve birtakım şeyleri de zaman zaman devlete anlatmak zorundayız. Devletin de gelip yaşaması, görmesi lazım. Onları da ancak bu vesileyle buralara getirebiliyoruz. Ne zamandır bu tasarımcı tebliği ile uğraşıyoruz. Bakan gelecek, yanında müdürler gelecek, görecekler, yaşayacaklar. Yoksa burada kimsenin çok fazla hoşuna gitmiyor kravatlı insanların dizilmesi. Gerçi bu sene onu yapmadık. Bundan sonrasında daha moda ağırlıklı olur” diye konuştu.
IFW Danışma Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da dünyada moda endüstrisinin tek kutupluluktan sıkıldığını ve yeni heyecanlar aradığını belirterek Türkiye’nin de moda endüstrisini bu sıkıcılıktan kurtaracak çok sayıda malzemesinin bulunduğunu söyledi. Orakçıoğlu, “Zayıf yönümüz de projelendirip başlamıyoruz, önce başlayıp sonra projelendirmeye çalışıyoruz. Zamanı doğru kullanma ve organize olma konusunda da bazı eksikliklerimiz olabiliyor. Üretim ekonomisi ile birlikte bir tasarım, marka ekonomisinin temelleri burada birlikte oluşturuluyor” dedi.